U Americi živi oko pet miliona muslimana. Muslimani u SAD-u su manjina i njihov broj je u procentima jako mali. U Americi također živi jedan značajan broj bošnjaka. Ono što je interesantno je to da u Americi žive, slobodno možemo reći, sve muslimanske nacije i rase. Džamije u Americi su većinom klasični mesdžidi ali ima i jedan značajan broj džamija koje imaju munaru. U nekim gradovima SAD-a dozvoljeno je učenje ezana preko javnog razglasa tj. munare, dok u nekim nije. Kako kaže Imamović, muslimani u Americi imaju sva zagarantovana ljudska i vjerska prava. Iako, dešavanja u islamskom svijetu generalno utiču na položaj muslimana u SAD-u.
Mislim da generalno za bošnjake kao nosioce Evropske kulture i kao jedan klasično Evropski narod ove promjene i dešavanja u islamskom svijetu ne predstavljaju neki problem. Rekao bih da taj problem neke vrste diskriminacije osjećaju druge muslimanske nacije u Americi, čije su zemlje porijekla zahvaćene ratom ili čije zemlje odakle potiču nisu na dobrom glasu na Zapadu i u SAD-u. Bošnjaci u Americi su jako dobro organizovani i imaju veliki broj svojih islamskih centara i džamija. Vjerski život muslimana u SAD-u je među najorganiziranijim u svijetu. Značajna je i albanska muslimanska zajednica u SAD-u od naših Evropskih naroda i zajednica. Živimo u podnevlju demokratije i poštivanja svih ljudskih prava, što u jednu ruku predstavlja prednost muslimanskoj zajednici, dok u krajnjem slučaju predstavlja i problem. Amerika je možda i prvi primjer zemlje u kojoj čovjek može krenuti putem dobra i biti kvalitetna i duhovno napredna osoba, ali i putem zla, grijeha i kriminala.
Tarik Imamović, porijeklom iz Bosne i Hercegovine, već nekoliko godina živi u SAD-u. Drago nam je da smo imali priliku iz prve ruke čuti o položaju i životu muslimana u Americi. Da dragi Allah ujedini srca svih muslimana u ljubavi prema Njemu, Njegovom poslaniku i Njegovoj vjeri!