Ljubav prema kaligrafiji je odraz ljubavi prema Bogu

Kaligrafija ili lijepo ispisavanje ajeta, hadisa i mudrih izreka na arapskom jeziku je dio islamske kulture i civilizacije koje se još od ranog doba islama razvijalo u islamskom svijetu. Sve one lijepo ispisane ajete i riječi koje vidimo u našim džamijama djelo su kaligrafa. Mimo toga, skoro sve drevne civilizacije imaju ovu umjetnost koju njeguju do današnjih dana (Indija, Kina, Japan…). Danas ćemo čitaoce upoznati sa mladim kaligrafom Abdulhakom Hadžimjelićem. Abdulhak Hadžimejlić ( sin Ihsana i Hikmete) u svojoj 29. godini je mladi i prespektivni kaligraf koji je svoj život posvetio ovoj lijepoj islamskoj umjetnosti. Kaligrafija nije samo umjetnost, ona je talenat, iskustvo i borba na putu učenja vještina i znanja koja su neophodna za sticanje titule kaligrafa.

Da je kaligrafija zahtijevna umjetnost kazuje nam i to da je naš kaligraf Abdulhak proveo punih osam godina učeći ovu umjetnost. Abdulhak je 2014. završio „Karađoz-begovu medresu” u Mostaru, kao đak generacije. Studirao je u Konyi na Selčuk Univerzitetu, na Filozofskom fakultetu, smijer Historija umjetnosti, a 2019. je diplomirao te se vratio u Bosnu i Hercegovinu.

Arapsku kaligrafiju učio je prvo u Mostaru pred prof. Munibom Obradovićem, od 2011. do 2014. godine, a nakon odlaska u Konyu, sa prof. Ali Kemal Kakanom, kao i vrsnim majstorima i braćom, Seyit Ahmet i Abdurahmanom Depeler od 2015-2019. godine.

Prvu samostalnu izložbu je imao 2013. godine u Mostaru, a učestvovao je i na par zajedničkih izložbi u Sarajevu, Mostaru, Zenici, Vitezu, kao i u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Italiji, Njemačkoj, Švicarskoj, Belgiji, Holandiji… Radio je logotipe za doc. dr. hfz. Kenan ef. Musića, kao i za poznate učače ilahija; Mustafu Isakovića, Idriza Hasanovića, hor Ehli Iman i hor Rejjan. Također njegovi radovi nalaze se na koricama dva udžbenika na polju Arapskog jezika na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici. U Centru za Kur'an i sunnet u Sarajevu, nalaze se njegovi radovi u dužini od 31 metar. U periodu od 2019. do 2021. godine napisao je preko 250 naslova za “1001 noć” prevedenu na slovenski jezik. Njegovi radovi ukrašavaju domove u Bosni i Hercegovini, Njemačkoj, Austriji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Švedskoj, Luksemburgu, Hrvatskoj, Sloveniji, Italiji, Turskoj, Siriji, Saudijskoj Arabiji, UAE, Egiptu, Čikagu, St. Louisu, New Yorku, pa i u Argentini i Čileu i drugim zemljama. Angažovan je na projektima ukrašavanja novosagrađenih džamija, historijskih kuća kao i vila u Bahrejnu u dogovoru sa jednom od najjačih arhitektonskih firmi na svijetu, The Gulf House sa sjedištem u Bahreinu. 

Na društvenim mrežama je također aktivan gdje njegov rad, na Facebook i Instagram platformama, prati oko 60 hiljada pratitelja. Radio je tarih za nišan Muftije Dr. Muamera ef. Zukorlića kao i prof. dr. Fikreta Karčića. 

U Sarajavu na Berise Akademiji angažovan je kao edukator arapske kaligrafije, te je direktor Berise Art studija. Aktivno radi na stilovima sulus, dželi sulus i divani dželi, izučava i nest’alik.

Oženjen je i ima jedno dijete. Našem Abdulhaku želimo puno uspijeha i sreće u daljem radu i djelovanju!

Back To Top